Dánové se Ronalda nebojí, věří v kvalifikační repete

Dánští fotbalisté se vítězstvím 1:0 nad Nizozemskem postarali o první senzační výsledek na EURO 2012 a pokud ve středu 13. června navážou na úvodní triumf v B-skupině i proti Portugalsku, budou velmi blízko k postupu do čtvrtfinále. Účast ve vyřazovací fázi by byla pro Dány obrovským úspěchem, protože v konkurenci Německa, Nizozemska a Portugalska jim odborná i laická veřejnost v „skupině smrti“ nedávala téměř žádné šance na úspěch. Triumf nad úřadujícími vicemistrem světa však obrátil prognózy naruby a ve středu budou po prohře 0:1 s Německem nuceni bodovat a ideálně naplno Portugalci, což může být voda na mlýn pro Dány.

Ti se ještě více utvrdili ve své síle a věří si. „Dokázali jsme uhlídat Cristiana Ronalda v kvalifikaci a věřím, že se nám to podaří i teď,“ tvrdí obránce Simon Kjaer. „Je to hráč s unikátní individuální  technikou, ale opakuji, my se s ním už nějak popere. Myslím, že máme na to, abychom opět porazili Portugalsko,“ dodal Kjaer, který byl jedním z nejlepších hráčů sobotního souboje s favorizovaným Nizozemskem. V něm měli sice „oranjes“ optickou převahu, naráželi však na elasticky fungující obranný val Dánů. Ti navíc hrozili nebezpečnými brejkem av závěrečných patnácti minutách frustrovaného soupeře ani nepustili do tlaku. Robin van Persie, Ibrahim Afellay i další ofenzivní esa si neškrtli, ve středu okusí pevnost dánské obrany hvězda světového fotbalu a opora Realu Madrid Ronaldo. Kouč Dánska Morten Olsen zřejmě udělá jednu změnu na postu levého obránce – Simona Poulsen nahradí Michaelem Silberbauerom, který eliminoval Ronalda v kvalifikačním souboji EURO 2012. V něm Dánové zvítězili 2:1 a postoupili na  šampionát z prvního místa, Portugalci se následně museli vytrápiť v dvoukolové baráži.

„Trochu euforie nezaškodí, ale musíme zůstat nohama na zemi. Musíme hrát proti Portugalsku ještě lépe, neboť jsou pod tlakem,“ prohlásil Olsen, který po šampionátu končí svou 12-letou misi na lavičce týmu z Jutského poloostrova. Dánové se ve středu budou opírat io výkon brankáře Stephana Andersena: „Stále se považujeme za outsiderů. Bylo tak tomu před zápasem s Nizozemskem a tato situace se nezměnila, ale možná nám tato role bude sedět a postaráme se o další překvapení,“ myslí si gólman francouzského Evia Thonon Gaillard, který se po zranění Thomase Sorensen chopil postu jednotky.

Portugalsko v prvním zápase na finálovém turnaji ME hrálo s Německem vyrovnanou partii. Prohrálo sice 0:1, ale klidně mohlo získat alespoň bod, ba dokonce při troše štěstí všechny tři. Dvakrát totiž proti němu hrála konstrukce brány, přičemž jediný gól utkání  inkasovali svěřenci Paula Benta po smrtící hlavičce Maria Gomeze, které však předcházela nevinně vypadající akce s následným tečovaný gólovým centrem od Samiho Khediru. Portugalců trápí výsledková krize, z posledních sedmi zápasech vyhráli jen jednou av posledních čtyřech vstřelili jediný gól! „Nebudeme nic měnit, pokračujeme na cestě, kterou razíme. Musíme však zlepšit efektivitu v koncovce a naklonit si na naši stranu štěstí, které nám v minulých zápasech chybělo,“ prohlásil Bento, který byl spokojen s výkonem mužstva proti Německu a zřejmě pošle na hřiště stejnou jedenáctku.