Na co sázet

Podívejme se na to, které soutěže a týmy by se pro sázkaře měly stát těmi nejpopulárnějšími, pokud chceme být v naší zálibě, sázení, co nejúspěšnější.

Na začátku naší tipérské etapy si musíme uvědomit, že ani ti nejnadanější lidé nemohou mít talent na všechno, a tato zákonitost platí i při kurzovém sázení. Jako začínající sázkaři bychom si proto měli určit pole našeho působení, na kterém se budeme snažit pokořit úhlavního nepřítele – bookmakerů. Není přece v lidských silách intenzivně sledovat a tipovat nějakých pár desítek ligových soutěží, navíc z různých sportovních odvětví.

Základním pravidlem ve světě kurzového sázení je, že čím více tipérů věnuje dané soutěži, tím větší počet bookmakerů stojí v opozici. Na nejčastější tipované soutěže jako zámořskou NHL či anglickou fotbalovou Premier League, které neuniknou pozornosti žádného sportovního fanouška, příjmou sázkové kanceláře na celém světě obrovské sumy sázek. Je proto logické, že se na sázkaře připraví nejlépe jak umí. Zajistí tedy množství odborníků, kteří se věnují výlučně těmto ostře sledovaným soutěžím. Specialisté šance soupeřů odhadnou s výbornou přesností a navíc jim neunikne ani ten nejmenší detail, který má vliv na další vývoj kurzů dané události.

V globálu to tedy znamená, že čím atraktivnější soutěž sledujeme a pravidelně tipujeme, tím menší šanci na úspěch v kursovém sázení máme. Pokud chceme být v dlouhodobém horizontu úspěšní, prospěšnější bude zaměřit se na menší trhy. Sice nejsou tak populární, ale o to méně jsou sledovány. Za méně známé považujeme například netradiční sporty jako florbal, Lacrosse, pozemní hokej, ale například i známější volejbal či házenou. Ty určitě nepatří k výborně přezkoumaným událostem jako jsou hokej či fotbal. Zde sázkař může využít svůj přehled a znalosti, které z daného sportu má a spíše tu objeví nějaký malý omyl bookmakerů. Dobré je zaměřit se na okrajové soutěže, například basketbalové ligy v Brazílii, Mexiku, Dánsku, Estonsku, Švédsku, Finsku a podobně. O nich můžeme načerpat podrobnější informace jen ze zahraničních stránek v cizím jazyce, ale o to větší hodnotu pro nás mají.

Když se názory odborníků až příliš různí, dá se to velmi dobře využít v náš prospěch. Na jednom místě si podáme například vítězství jednoho tenisového hráče a u jiného bookmakera ve výborném kurzu zas naopak výhru soupeře. Pokud jsou kurzy dostatečně vysoké, bez ohledu na výsledek zápasu při použití správných vkladů na obě události již předem víme, že jsme vyhráli. Dá se to aplikovat i při jiných sportech, jen vždy je třeba počítat se všemi možnými výsledky. Podobné případy nazýváme surebety a i když jejich hledání není jednoduché, pozorný a zkušený tipér využije i tyto minimální (jen pár procentní) jisté zisky.

Pokud už chceme zůstat například při tipování naší oblíbené Premier League, měli bychom se spíše zaměřit na netradičnější sázky typu počet gólů jednotlivých mužstev, udělených žlutých karet v zápase či provedených rohových kopů. Jde totiž také o malé trhy, které bookmakeři až tak precizně neupravují. Máte svůj oblíbený tým například v estonském či dánském basketbalu, nebo fandíte běloruskému Minsku v nejvyšší hokejové soutěži? Pozorně je sledujte i dále. Sázkami, ve kterých se objeví tyto veřejnosti nepříliš známé celky, máte možnost vydělat podstatně více než například na zápasech londýnské Chelsea, která má pravidelné místo na vašem tiketu.

Samozřejmě nechceme nikoho od tipů na oblíbené favority odrazovat. Nikde není předem určeno, že takové sázky nemohou být výherní. Ale když se zamyslíme nad uvedenými fakty, musíme si uvědomit, že zvolená cesta bude podstatně náročnější. Matematiku nelze oklamat a boj proti kvantům odborníků se po delším čase ukáže jako mimořádně náročný. Je však samozřejmě jen na Vás, jaký způsob sázení upřednostníte.