Tenistou Lotyšska pomůže zázrak. Nastoupí s hráči za 500. místem ATP

BRATISLAVA. Tenisté Lotyšska přišli do Bratislavy na víkendový zápas 1. kola I. skupiny euro-africké zóny se Slovensku bez svého nejlepšího hráče Ernests Gulbisa (23. v ATP), ale neztrácejí dobrou náladu a odmítají dopředu mluvit o prohraném souboji. Jejich jednotkou je nyní Andis Juska, který je ve světovém žebříčku až v šesté stovce.

„Jistěže, s Gulbisom by to bylo vyrovnané utkání. Mohl vyhrát dva single pomoci ve čtyřhře, „poznamenal nehrající kapitán Lotyšska Karlis Lejnieks. „Bez něj je Slovensko jasným favoritem. Chceme domácím co nejvíce ztížit cestu za vítězstvím a pokusit se o překvapení. I zázraky se dějí. „Gulbis je pohodový chlapík

Gulbis byl v původní nominaci, ale nakonec dal přednost individuální kariéře.Po Australian Open se připravuje na sérii turnajů v Rotterdamu, Marseille, Acapulcu.

„Naposledy jsem s ním mluvil minulý týden, když definitivně potvrdil, že nepřijde,“ řekl Lejnieks a navzdory neúčasti vyzdvihl spolupráci s Gulbisom. „S Ernests se známe od dětství, je to pohodový chlapík. To pouze média ho vykreslují jako problémového. “

Lejnieks má jen 25 let, patří mezi nejmladší nehrající kapitánů v Davis Cupu. Tým vede již třetí rok. Bývalý tenisový profesionál (nejvyšší byl na 347. místě) měl Gulbisa v sestavě loni, když v rozhodujícím zápase o postup do I. skupiny zóny Lotyšsko zvítězilo v Rize nad Monakem 3: 2 a jednotka domácího týmu přispěla 2,5 bodem.Kapitán je mladší hráč

V nové situaci je prvním hráčem týmu Jusko, který je o tři roky starší než nehrající kapitán.

„Karlisa respektuji bez jakýchkoli potíží, v kolektivu máme výbornou atmosféru,“ tvrdil nejzkušenější lotyšský tenista.

Podmínky pro přípravu mají doma těžké, a tak jsou hráči z daviscupové reprezentace roztroušeni po světě.Juska (569.) trénuje v Praze, dvojčata Martins (650.) a Janis (1054.) Podžusovci přicestovali z Ameriky. Čtvrtý hráč týmu Arturs Lazdinš je jen 16-letý a ještě nemá ATP renkingu.

Mimochodem, Gulbis se dlouhodobě připravuje ve Vídni, kde žije jeho trenér Günther Bresnik, a do sestavy by patřil i Mikelis Libietis, jehož nechtěli uvolnit z univerzity v USA. Kapitán Lejnieks si našel místo trenéra v Rakousku.

„Před dvěma lety jsem se stal otcem, chci být co nejvíce s rodinou,“ přiblížil svou kariéru Jusko. „Přehodnotil jsem životní priority, nyní už cestuji jen na turnaje nejnižší kategorie futures.Abych uživil rodinu, musím dělat i trenéra. „Tři kroky k návratu do elity

Slovensko se od roku 2007 pokouší o návrat do 16-členné světové skupiny Davis Cupu. S dvojicí singlistov Martin Klizan (91.) a Lukáš Lacko (101.) má nyní velmi výhodné postavení.

Po očekávaném postupu přes Lotyšsko by iv dubnovém 2. kole s nasazeným Rakouskem hrálo doma. Třetí krok by pak Mečířových svěřenců čekal v zářijové baráži.